Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Досить часто в повсякденному житті, а при виконанні службових завдань (контрольні дати виконання, кадрові заяви тощо) ще частіше, ми маємо справу з кінцевими датами, строками і т.д., а саме використанням таких прийменників як «до» та «по». І як не дивно, але всі суперечливі ситуації з приводу їх використання дістались представникам судової гілки влади.
З огляду на практику, яка тривалий час застосовується в повсякденному житті, вважається, що прийменник «до» вживається в значенні, яке не включає зазначену граничну дату виконання строку. Наприклад, якщо зазначено «до 1 січня», то останнім днем такого терміну буде 31 грудня, тобто день, який передує дню зазначеного терміну.
Якщо використовується прийменник «по», тоді цей день включається в термін виконання, тобто якщо зазначено «по 1 січня», то останнім днем граничного строку буде 1 січня.
Проте, слід зазначити, що дилема стосовно достовірності використання даних прийменників, стосовно обрахунку кінцевих дат, тривалий час перебувала так і не вирішеною. На сьогодні зазначену кінцеву дату з прийменником «до» все частіше почали включати до такого строку. Велика кількість постанов Верховного Суду містила таку інформацію:
«… дата закінчення, поєднана з прийменником «до», - прийменникова конструкція в українській мові, що прямо вказує на зазначення кінцевої календарної дати чинності або виконання чого-небудь»*
09 червня 2020 року у справі №419/1965/18 Верховний Суд звернув увагу на те, що прийменники «до» і «по» в українській мові вживають на позначення кінцевої календарної дати чинності або виконання чого-небудь.
Твердження Верховного Суду було б безпідставним, якби Інститут української мови НАН України у листі від 31.03.2015 р. №307/209 не зазначив:
«…Прийменники «до» і «по» в українській мові вживають на позначення кінцевої календарної дати чинності або виконання чого-небудь. У межах цього спільного часового значення розрізняються лише сферами свого використання: «до» вживають в офіційно-діловому стилі, передусім у текстах ділових документів – накази, заяви, розпорядження тощо, «по» закріплений за розмовним стилем. Отже, в офіційному вжитку для визначення кінцевої календарної дати чинності або виконання чого-небудь потрібно використовувати лише прийменник «до»…»
Таким чином, Верховний Суд та Інститут української мови НАН України дали однакову оцінку використання прийменників «до» та «по», що надає правову підставу для вірного визначення календарної дати чинності або виконання чого-небудь.
Керівник апарату суду (прес-секретар суду) Анатолій ДУДАР
*(Постанови ВС у справах №815/1298/17, №803/1387/17)
Джерела:
1. Постанови ВС у справах №815/1298/17, №803/1387/17, №419/1965/18;
2. Лист Інституту української мови НАН України №307/209;
3. Періодичне видання Держслужбовець №10, 2020 рік