flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Боргова розписка: що це?

21 червня 2021, 11:04

Це документ, який складається між позикодавцем та позичальником для підтвердження факту укладення між ними договору позики та передання коштів.

Якщо ви не укладаєте окремого письмового договору позики, розписка, по суті, є єдиним доказом виникнення договірних відносин та передачі коштів у позику.

Законодавство визначає, що договір вважається укладеним, якщо сторонами досягнуто згоди щодо його істотних умов.

За загальним правилом, обов’язковими істотними умовами договору є предмет, ціна та строк. Залежно від виду договору, законодавство може передбачати інші істотні умови. Тому, при складанні розписки важливо зазначити не тільки інформацію, яка ідентифікує сторін, але й істотні умови, які визначають передані кошти саме як позику, а не виконання будь-якого іншого зобов’язання.

Боргова розписка має містити:

✅прізвище, ім’я та по-батькові позикодавця (хто дає борг) та позичальника (хто бере у борг), їх паспортні дані та ідентифікаційний код;

✅дату складання розписки;

✅підтвердження факту взяття у борг визначеної суми коштів;

✅розмір позики та валюту, у якій вона надається та повертається (якщо валюта іноземна – необхідно чітко зазначити її назву та країну – долар може бути валютою США, Канади, Австралії, тому завжди ідентифікуйте валюту якомога точніше. Щоб орієнтуватися, перевіряйте як правильно валюта називається на офіційному сайті Національного банку України (https://bank.gov.ua/ua/markets/exchangerates?date=26.04.2021&period=daily), де опубліковані офіційні курси валют);

✅зазначення зобов’язання позичальника повернути суму позики позикодавцю із зазначенням конкретної дати повернення;

✅особистий підпис позичальника із розшифровкою (ініціали та прізвище).

 

ВАЖЛИВО: Розписка має бути написана від руки особисто позичальником (щоб попередити майбутні заперечення на кшталт «я не писав та не підписував цю розписку).

Оскільки розписка складається не лише на підтвердження укладення договору позики, але й для підтвердження факту передачі коштів, вона має складатись одночасно з передачею суми позики позичальнику.

Розписка зберігається у позикодавця доти, доки він не отримає всю суми позики.

У разі, якщо позика повертається частинами, то доцільно брати із позикодавця розписки про те, що він отримав від позичальника таку-то суму коштів, такою-то датою у рахунок часткового погашення позики на загальну суму, яка визначена у борговій розписці від такої-то дати.