flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Стягнення аліментів: що і як?

30 березня 2023, 10:04

Питання про стягнення аліментів постає досить часто одночасно зі справою про розірвання шлюбу, після розлучення або ж під час перебування в шлюбі. Варто звернути увагу на те, що аліменти стягуються з моменту звернення до суду із відповідним позовом.

Стаття 180 Сімейного кодексу України регламентує, що батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

З метою захисту прав дитини та забезпечення належного виконання батьками своїх обов'язків, розглянемо декілька варіантів звернення до суду задля стягнення аліментів на утримання дитини (дітей).

Судовий наказ - це найшвидший спосіб для стягнення аліментів. Суд видає судовий наказ протягом 5 днів з дня отримання інформації про зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування) фізичної особи — боржника. Суд розглядає справу про видачу судового наказу на підставі доданих до заяви документів, без виклику сторін до суду, а це значить Вам не доведеться з'являтися в судове засідання. За судовим наказом аліменти можна стягнути лише у чітко визначених розмірах, тобто Ви як заявник обмежені обсягом вимог до боржника.

Заявник може заявити лише одну із двох вимог закріплених у ч. 1 ст. 161 ЦПК:

  • на одну дитину – 1/4, на двох дітей – 1/3, на трьох і більше дітей – 1/2 заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку;
  • у твердій грошовій сумі в розмірі 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

У разі заявлення іншого розміру аліментів суд постановляє ухвалу про відмову у видачі судового наказу.

Судовий наказ набирає законної сили у день його видачі та має силу виконавчого документа, тобто підлягає примусовому виконанню без видачі виконавчого листа. Ще однією перевагою судового наказу є те, що він не підлягає оскарженню в апеляційному порядку.

Сума аліментів, що може бути присуджена дитині в порядку позовного провадження, не передбачає визначення максимально граничного розміру аліментів на дитину. За рішенням суду кошти на утримання дитини можуть стягуватись у частці від доходу відповідача (1/4, 1/3, 1/2) або у твердій грошовій сумі (2000 грн, 3000 грн) щомісяця на дитину. 

Рішення суду набирає законної сили через 30 днів з дня його проголошення, якщо  не було подано апеляційної скарги. Для виконання рішення суду видається виконавчий лист з яким доведеться звернутись до виконавчої служби.

Запам'ятайте, позовна заява про стягнення аліментів подається до суду або за зареєстрованим місцем проживання/перебування відповідача, або за зареєстрованим місцем проживання/перебування позивача – враховуючі ці критерії Ви самостійно можете обрати до якого суду звернутися з позовом.

Готовий пакет документів необхідно подати до канцелярії суду або направити online через електронний кабінет в підсистемі "Електронний суд" https://id.court.gov.ua/