Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Ніяких поховань по-новому
"Починаючи з 15 березня українці не зможуть вільно поховати своїх померлих рідних" - таку інформацію впродовж тижня активно розповсюджували не лише соціальні мережі, а й професійні ЗМІ. Нібито в правках до Кримінального процесуального кодексу є пункт про те, що відтепер без дозволу суду громадяни не зможуть ховати своїх померлих рідних. Мовляв, поховання стане можливим лише після експертизи, яку має призначити суд. А такого рішення можна чекати три доби, а через завантаженість судів, може, й довше. А ще зазначалось, що і моргам без судового рішення заборонено приймати тіло. Тому де має перебувати небіжчик впродовж 72-х годин — стало б невирішуваною проблемою.
Втім, як виявилось, ця інформація не відповідає дійсності, а ті, хто розбурхав суспільство, не поспішають спростовувати інформацію.
Насправді, процедура поховання небіжчиків, що померли природньою смертю, не зміниться. Якщо ж насильницькою — тоді треба проводити судово-медичну експертизу, ось тільки направлення на її проведення видаватиме не слідчий, як це було раніше, а слідчий суддя. І проводити її матимуть лише державні лабораторії.
- Зміни стосуються не усіх, а тільки тих осіб, котрі пішли з життя неприроднім шляхом. Якщо людина померла природньою смертю, її близькі і родичі не відчують на собі дію нововведень кримінально-процесуального законодавства, дія нововведень цього законодавства на процедуру видачі дозволу на її поховання не розповсюджується. Правила поховання в Україні не змінились, змінився тільки суб'єкт, який призначає експертизу: не слідчий, а слідчий суддя. У кримінальному провадженні така експертиза проводилася завжди, проте змінено порядок її призначення, каже начальник Калинівського відділу Національної поліції Петро Скічко.
- У випадках коли слідчому доведеться звертатись дослідчого судді з клопотанням про призначення експертизи, воно розглядатиметься слідчим суддею негайно і без жодних зволікань, - зазначає керівник апарату Калинівського районного суду Анатолій Дудар. - То ж громадянам не варто хвилюватися з приводу поховань. Нові норми не стосуються процедури поховання тих, хто помер природньою смертю.
Втім і ці новації можуть зазнати змін. В парламенті розглядають «зміни до змін» у законодавстві і не виключено, що «поправки Лозового», які отримали назву від імені народного депутата, замінять іншими.
Джерело:
Калинівська редакція районної газети
«Прапор Перемоги» від 16 березня 2018 року.